26 Mart 2010 Cuma

ÇOK FİLM HAREKETLER BUNLAR
Bugün sizlere gittiğim bir filmden bahsetmek istiyorum. Bahsedeceğim film Yılmaz Erdoğan'ın "godik"leri ve her pazar akşamının vazgeçilmezi BKM Mutfak oyuncularının yazıp, oynadığı "Çok Film Hareketler Bunlar".
Öncelikle izleyicilerin ve filmi izlemek isteyenlerin aklına gelen ilk şey; skeçlerle kıyaslama yapmak olacaktır. Zaten filmin başında bal dudak Eser'de bu konuya dayanmaktadır. Aslında bu tip bir kıyaslama tabiki de doğru değildir ancak, iyi yada kötü eleştiri yapabilmek için de şarttır bir yerde.
Film kısaca; yine televizyondaki skeçlerin benzerlerini daha teknik bir şekilde anlatmalarından ibaretti. Yani aslında televizyondakinin bir benzeriydi. İşin Türkçesi sinemanın nimetlerinden yararlanılmıştı.
Şunu şu anda belirmek isterimki filme gidecek insanların birçoğu, benim gibi, hayal kırıklığına uğrayacaktır. Çünkü; espriler televizyon programındakilerin oldukça altındaydı ve bana göre özellikler "elalem ne der" bölümündeki sahneler gereksiz uzunluktaydı.Şimdi diyeceksiniz ki yahu be adam hiç mi güzel şey yoktu bu filmde diye. Evet olmaz olur mu diyeceğim, tabiki de var. Özellikle Ersin'in çıktığı yaz tatilinde bir türlü sevişecek kadın bulamaması, filmsiz fragman, filmin 2. bölümündeki uçak bölümü ve tabiki de fenomen haline dönüşen Kazım ve Hatce (nam-ı diğer hıyarlı baba ve havuçlu ana). Özellikle Hatce'nin Kazım'a kur yaptığı kırbaçlı ve kelepçeli sahnelerle, Kazım'ın Hatce'nin kafasına kese kağıdı geçirmesi ömrüm boyunca unutamayacağım ve zili çalacağım bir çgh idi.
İşte filmimiz bu kadar. İyisiyle kötüsüyle emek harcanmış bir filmdi ancak, ne yalan söyleyeyim genel anlamda filmi vasat buldum ve hayal kırıklığına uğradım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder