29 Nisan 2010 Perşembe

"GELECEK 100 YIL" GEORGE FRIEDMAN


27 Şubat 2009 tarihinden beri yayında bulunan blogumda ilk defa bir kitap tanıtımı yazısı yazarak yeni bir sayfa açıyorum. Yanda resmini de gördüğünüz ve başlıkta da adı yazılı olan bu kitap; uzun zamandır bir türlü vakit bulup da tamamlayamadığım ama devamlı okuduğum bir kitap.
Öncelikle yazarı George Friedman kimdir ondan bir başlayalım. Bu Friedman Beyaz Saray'a stratejik danışmanlık yapan Stratfor adlı şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır( CEO ). Kendisi şu anda dünyanın en iyi stratejisti olarak kabul edilir ve hünerlerinden bazılarını da Pegasus Yayınlarından çıkardığı bu 320 sayfalık kitabında göstermeye çalışmıştır.
Kitap son derece ilginç tespitlerle dolu. Bunları detaylı olarak anlatmayayım ki sizlerde okuyun ama bazı tespitleri de okumadan bilin. Daha ilgi çekici olur. Bu amcama göre 100 yıl içerisinde Türkiye, Polonya ve Meksika yeni büyük oyuncular olarak sahneye çıkacaklar. Ayrca 2020 yılında Rusya ve 2030 yılında ise Çin balonu sürecek. En ilginç olanı ise Türkiye ile ilgili tahminler. Friedman'a göre Türkiye yaklaşık olarak 2050 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarının önemli bir kısmını ele geçirmiş olup Karadeniz'i yine Türk gölü haline getirecek....Bence de ilginç. Bir de buna ek olarak kitapta şu anki mevcut sınırların içerisinde KKTC'nin gösterilmemesi de ABD'nin bu konuya olan tavrını da net bir biçimde ortaya koyuyor.
Genel olarak siyasi içeriğe sahip olan bu kitap, anlatım dilinin sıkıcı olmaması nedeniyle okunabilecek kitaplar listesine girebiliyor. Özellikle de bu tip konulara merakı olanlar için hoş bir eser. Şimdiden iyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder